ایران؛ میزبان دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه
SuperUser Account

ایران؛ میزبان دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه

ایران؛ میزبان دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه

 

دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU ) دوازدهم لغایت شانزدهم تیرماه سال جاری با حضور 32 کشور، به میزبانی شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پست ،مهندس مهری معاون وزیر ، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست روز جاری در جمع اصحاب رسانه با بیان این که اتحادیه پستی جهانی (UPU) در سال 1874 با حضور 22 کشور تشکیل شد افزود: ایران پس از سه سال به عضویت این اتحادیه که در حال حاضر 192 کشور عضو آن هستند در آمد.

وی کنگره را بالاترین مرجع تصمیم گیری اتحادیه پستی جهانی برشمرد و گفت: تاکنون 26 کنگره برگزار شده است که آخرین آن در سال 2016 در استانبول ترکیه برگزار شد که مهم ترین دستاورد آن عضویت ایران در شورای راهبری (CA) پس از 12 سال بود.

 

مهندس مهری درخصوص نقش اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU)اظهار داشت: این اتحادیه بزرگ ترین اتحادیه منطقه ‏ای در سطح آسیا و اقیانوسیه و مهم ترین مجمع تصمیم ‏گیری درخصوص توسعه و بهبود امور پستی در منطقه است .

وی با اشاره به تاریخچه تشکیل این اتحادیه عنوان کرد:اندیشه تشکیل اتحادیه نخستین بار توسط چهارکشور جمهوری خلق چین، کره‏ جنوبی، فیلیپین و تایلند طی مذاکراتی مطرح شد که تلاش های این کشورها به  امضا و اجرای قرارداد همکاری پستی و تشکیل نخستین کنگره در سال 1965با حضور چهار کشور موسس انجامید. در کنگره بعدی که در کیوتوی ژاپن در سال 1970 برگزار شد تعداد اعضا به 9 کشور رسید و سپس با عضویت تایوان تعداد اعضای شرکت ‏کننده در کنگره ملبورن در سال 1974 به ده عضو رسید.

مدیرعامل درخصوص چگونگی عضویت ایران در اتحادیه به عنوان کشوری از قاره آسیا گفت: جمهوری اسلامی ایران در کنگره پنجم که در سال 1985 در کشور تایلند برگزار شد، به‌عنوان ناظر شرکت نمود و سرانجام در هفتمین کنگره که در سنگاپور برگزار شد، به‌عنوان عضو پذیرفته شد و شرکت نمود.

وی با بیان این که در حال حاضر 32 كشور در این اتحادیه عضویت دارند افزود: علاوه بر ایران افغانستان، اندونزی، بنگلادش، بوتان، برونئی‌دارالسلام، پاكستان، تایلند، چین، ژاپن، سنگاپور، سری‌لانكا، فیلیپین، كره جنوبی، گینه نو پاپوازی، لائوس، مالزی، مالدیو، نپال، نائورو، نیوزیلند، ویتنام، هندوستان، كامبوج، فیجی، میانمار، جزایر سلیمان، مغولستان، وانوآتو، تونگا و ساموآ اعضای این اتحادیه را تشکیل می دهند.

رییس هیات مدیره کنگره را نهاد عالی اتحادیه خواند و خاطرنشان کرد: کنگره از نمایندگان كشورهای عضو تشكیل می‌شود که هر چهار سال یک بار با حضور تمامی اعضای این اتحادیه برگزار می ‏گردد و در هر کنگره به مسائل و موضوعات راهبردی اتحادیه پرداخته شده  و كمیته ‏های مختلف آن تشكیل جلسه می‏ دهند.

مهندس مهری با اشاره به این که کشور ایران پس از 17 سال دوباره میزبانی برگزاری کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را برعهده گرفته است اظهار داشت: آمادگی پست ایران برای برگزاری این مهم طی یازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه در هندوستان در سال 2013، به‌ اطلاع کشورهای عضو و دبیرخانه اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه رسید و رسماً مورد تصویب کنگره قرار گرفت. همچنین اعلامیه رسمی جمهوری اسلامی ایران از سوی وزارت متبوع از طریق مجاری دیپلماتیک در همان سال اعلام شد.

رییس هیات مدیره با بیان این که تاکنون 150 نفر برای شرکت در این کنگره ثبت نام نموده اند افزود: این کنگره در سطح وزرا، معاونین وزیر، مدیران عامل و سفرای برخی کشورها برگزار خواهد شد و دبیر کل اتحادیه پستی جهانی، معاون وی و همچنین رییس شورای راهبری اتحادیه نیز حضور خواهند یافت.

وی با یادآوری این که کشورهای ترکیه، سوییس و فرانسه به عنوان ناظر در این کنگره حضور خواهند داشت درخصوص رویکردهای پست ایران در این اجلاس گفت: توسعه همکاری های پستی به منظور توسعه امور پستی در منطقه و همچنین پی گیری و دنبال سازی راهبردهای اتحادیه از مهم ترین اقدامات مهم کنگره 2017 به شمار می رود.

مهندس مهری تشکیل کمیته های تخصصی را از دیگر برنامه های کنگره معرفی و عنوان کرد: توسعه سرویس های الکترونیکی، تجارت الکترونیک مرزی و فرامرزی، توسعه سرویس های مالی (IFS,International Financial Services)، توسعه پایدار و دغدغه های زیست محیطی و امضای تفاهم نامه با برخی کشورها از جمله کره جنوبی در این کنگره صورت می گیرد.

مدیرعامل با ذکر این مطلب که کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه 2017 با همکاری مشترک شرکت ملی پست و پست بانک برگزار می شود اظهار داشت: این دو بخش در این اجلاس گزارشی از فعالیت های مهم خود را ارایه خواهند داد.

رییس هیات مدیره افزود: طرح کلان GNAFبرای کشورهای عضو با هدف صدور دانش فنی ایران در این کنگره معرفی و همچنین توسعه همکاری های آموزشی با APPUبا استفاده از ظرفیت های دانشکده پست و مخابرات بررسی خواهد شد.

 مدیرعامل افزود: براساس هماهنگی های به عمل آمده کنگره 2017 اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه با هدف تبیین و بررسی سیاست های منطقه ای در حوزه پستی و تبادل تجربیات و توسعه همکاری های بین المللی به میزبانی کشورمان، طی روزهای 12 لغایت 16 تیرماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

 وی برگزاری این‌گونه نشست‌ها را در سطح منطقه ای و بین المللی بسیار مهم و استراتژیک تلقی و عنوان کرد: چنین مجامعی از یك سو فرصتی برای توسعه و بهبود همكاری‌ها و روابط پستی با كشورهای عضو در منطقه، بهره‌برداری از پتانسیل‌های منطقه در زمینه خدمات، تسهیلات و تجهیزات پستی، صدور خدمات فنی و مهندسی به كشورهای منطقه در راستای درآمدزایی را ایجاد خواهد كرد؛ و از سوی دیگر با نزدیك‌تر شدن مواضع كشورهای منطقه می‌توان در محافل جهانی نظیر اتحادیه پستی جهانی نفوذ و اثرگذاری در تصمیم‌گیری‌ها را با در نظر گرفتن منافع كشورهای منطقه افزایش داد.

معاون وزیر با بیان این که در خلال کنگره پیشنهادات کشورها مطرح و با حداکثر آرا به تصویب می رسد افزود: احکام اتحادیه از سوی کشورهای عضو امضا و به اجرا در خواهد آمد.

وی افزود: كشورهاي امضاكننده نسبت به تنفيذ، پذيرش و تصويب اساسنامه، پروتكل‌هاي الحاقي و ساير احكام اتحاديه در چهارچوب قانون اساسي كشورشان اقدام می نمایند.

مهندس مهری درخصوص دستاوردهای کنگره 2017برای پست ایران تاکید کرد: میزبانی دوازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه از سوی پست کشورمان و حضور فعال و نقش‌آفرینی در این اتحادیه علاوه بر کسب مزیت‌های پستی، جایگاه و وجهه جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه آسیا  و اقیانوسیه ارتقا خواهد بخشید.

وی با اشاره به این که ریاست کنگره 2017 برعهده ایران است و به دنبال برگزاری این کنگره ، جمهوری اسلامی ایران ریاست شورای اجرایی را به‌ مدت 4 سال تا کنگره آتی که در کشور تایلند برگزار می شود بر عهده خواهد گرفت اظهار امیدواری کرد: پست ایران با میزبانی بهینه این اجلاس بتواند زمینه لازم برای توسعه همکاری‌های پستی میان کشورهای عضو و ایجاد فضای هم‌اندیشی و تعامل میان متخصصان پستی در سطح منطقه را فراهم آورد و نام کشورمان در عرصه پستی بار دیگر خوش بدرخشد.

مطلب قبلی قرقاول خزری بر قاب تمبر اختصاصی نشست
مطلب بعدی حضور شرکت رایفر دانش ایلیا در کنگره (APPU )
Print
1340 رتبه بندی این مطلب:
5/0

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x