تمبر
مدیر سایت
/ دسته ها: مقالات

تمبر

تمبر 

 

در عصر حاضر، پيشرفت هاي صنعتي و بهره‌گيري از آنها در عرصه هاي مختلف زندگي، انتقال پيام و برقراري ارتباطات را آسان كرده‌ است. اما هنوز هم، اختلافات فرهنگي، زباني و توانايي‌هاي متفاوت جوامع در

بهره‌برداري مناسب از وسايل انتقال ارتباطات جديد و پيشرفته در سطح وسيع و همه جانبه، جزو موانع استفاده از اطلاعات است. جامعه‌اي كه به دليل نداشتن توان اقتصادي مناسب نتواند در همه زمينه‌ها از علوم و تكنولوژي پيشرفته براي ايجاد ارتباط و در نتيجه انتقال اطلاعات استفاده كند، مسلما به اندازة يك جامعه پيشرفته قدرت برابري در مقابل رويدادها و يا رفع نيازهاي متفاوت اعضاي خود را ندارد.

بنابراين، وجود يك وسيله برقراري و ارتباط و انتقال پيام جهاني كه به قدر راههاي ديگر ارتباطي نياز به پشتوانه هاي اقتصادي نداشته  باشد، بسيار مهم است و تمبر از جمله وسايلي است كه اين منظور را برآورده مي‌كند.

 

تمبر بهترين وسيله ارتباطي و اطلاعاتي است. خواه بر روي آن يك شاهكار هنري نقش بسته باشد و خواه طرحي نمادين، يا يك عكس كوچك را در برگيرد. تمبر پستي اين توانايي جالب توجه را دارد كه اصول زيبايي شناسي را تعميم داده و به عنوان ابزاري در خدمت فرهنگ قرار گيرد.

تمبر در جوامع مختلف بشري نقش‌هاي مختلفي را از جهات فرهنگي و سياسي ايفا كرده است كه از بين آنها مي‌توان به نشر فرهنگها، ايجاد روابط دوستانه بين ملتها، برقراري عدالت و صلح جهاني، تشويق ملتهاي قدرتمند براي كمك به مردم نيازمند در جهان سوم، ايجاد انگيزه‌هاي بشر دوستانه وآزادي ملتها از سلطه خودكامگان اشاره كرد.

اين نياز به ارتباط و تبادل فرهنگي ارزش تمبر پستي را بر همگان روشن مي‌سازد. تمبر پستي با زبان تصوير، يا به عبارت ديگر استفاده از يك زبان همگاني سخن مي‌گويد: زباني كه احتياج به ترجمه ندارد و در همه جاي دنيا و در هر فرهنگي مي‌تواند پيام رسان باشد. اين قطعه كوچك و جهانگرد ، تصوير است واجد ارزش‌هاي هنري، همراه با خلاقيت و زيبايي كه هدف خاص هنرمند راكه همانا پيام رساني است، برآورده مي‌كند.

هنرمند درك حس بصري پيام‌گيرنده را در انتقال بهتر مفاهيم در اختيار مي‌گيرد و به كمك عوامل فني و چاپ در به دست‌آوردن ماحصل كار، كوشش مي‌كند. كاري كه پيش از هرچيز يك اثر هنري است.

استفاده از تمبر فاصله‌هاي مكاني و زباني موجود بين ممالك را از بين برده و با يك زبان واحد، مردم دنيا را متحد مي‌كند.

 

آنچه در تمبر به عنوان يك رسانه‌فراگير اهميت دارد، پيام هاي گوناگوني است كه از طريق آن به تمام دنيا منتقل مي‌شود. پيامي كه تحت تاثير ديدگاهها، علايق و دستاوردهاي مختلف يك جامعه قرار دارد. بطوريكه مجموعه تمبرهاي پستي هر كشور نمايانگر تاريخ معاصر، ميراث‌هاي فرهنگي، ايدئولوژي و روابط سياسي، اقتصادي، اجتماعي حاكم بر آن كشور است.

هر تمبر يك پيام بصري به همراه دارد كه از دو جهت زيبايي‌شناسي و فني قابل بررسي است. طراحي مناسب تمبر و استفاده مناسب از عوامل فني و چاپ مي‌تواند در خدمت انتقال بهتر اين پيام باشد.

تمبر بدون هيچگونه مانعي به اقصي نقاط كره زمين فرستاده مي‌شود و پيام نهفته خود را بي‌هيچ اداعي به گيرنده پاكت مي‌رساند و به علت گستردگي استفاده از تمبر در جهان، پيام تمبر مي‌تواند از مرزهاي يك كشور بگذرد و به كشورهاي دوست و متحد و يا مخالف و حتي دشمن برسد و اينجاست كه با جرات مي‌توان گفت تمبر مخاطباني بمراتب بيشتر از تيراژ خود و جمعيت كشوري كه تمبر در آن منتشر شده ، دارد.

آنچه در تمبر به عنوان يك رسانه فراگير به چشم مي‌خورد، پيامهاي گوناگوني است كه از طريق آن به تمام مخاطبين منتقل مي‌شود.

 

امروز نمي‌توان كشوري را،( هرچند  هم پيشرفته و بي‌نياز از مكاتبات )  فاقد تمبر پستي تصور كرد.

تمبرپستي چيزي بيش از يك برچسب ساده و وسيله‌اي موثر براي ارتباط و پيوند انسانهاست. تمبر پستي يك زبان است، عاملي است كه فاصله ها را كوتاه مي‌كند، هرگونه مانعي را از سر راه برمي‌دارد. مظهري از زيبايي و جاودانگي آفرينش‌هاي بشري است.

تمبر آيينه فرهنگ‌هاست، تمبر گرچه يك اثر كوچك هنري است ولي در پس آن تاريخي نهفته است. ازهمان آغاز تشكيل پست به صورت جديد و امروزي مساله پرداخت كرايه پستي و اينكه چه كسي(گيرنده و يافرستنده) بايد آن را بپردازد و چگونه ارسال يك نامه را عملي سازند از مشكلات ادارات پست به شمار مي‌آمد.

مشكلاتي كه در حين رد وبدل كردن نامه‌ها و مرسولات پيش مي‌آمد زمينه را جهت اختراع تمبر آماده كرد.

مطلب قبلی 31 قطعه تمبر از گونه‌های زیست‌بوم ایران منتشر خواهد شد
مطلب بعدی بازگشت « شورای عالی تمبر» به شرکت ملی پست
Print
216 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x